Projekty unijne

Nowoczesne technologie dla ekologii
- uczniowie ZSZ budują i projektują pojazd
z napędem elektrycznym i solarycznym

 

  • O projekcie

W roku 2012 nasz projekt pt. Nowoczesne technologie dla ekologii – uczniowie ZSZ budują i projektują pojazd z napędem elektrycznym i solarycznym” wystartował w konkursie Programu Leonardo da Vinci i został przewidziany do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.4 Otwartość Systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie, Poddziałanie, 3.4.2 Upowszechnianie uczenia się przez całe życie – projekty systemowe.

W ramach zagranicznego stażu uczniowie zbudują 2 samochody hybrydowe o napędzie elektrycznym i słonecznym - celem projektu jest poszerzanie, pogłębianie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych zdobytych w szkole w rzeczywistych warunkach pracy, kształtowania właściwego stosunku do miejsca pracy, przełożonych, współpracowników, przestrzegania dyscypliny pracy oraz zasad etyki i kultury pracy, pogłębiania umiejętności językowych, przełamywania stereotypów i barier, poznanie Niemiec poprzez udział w kursie przygotowawczym do wyjazdu i wycieczki kulturoznawcze do Lipska, Berlina i Drezna, które odbędą się w ramach stażu. Istotnym komponentem projektu będzie bezpośrednie poznanie najnowszych technologii w powiązaniu ze współczesnymi zagadnieniami dotyczącymi alternatywnych źródeł energii.

Staże odbywać się będą w firmie VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w miasteczku Schkeuditz k. Lipska w Niemczech. Zakład ten pełni rolę organizacji przyjmującej, która organizuje zarówno straże dla młodzieży (projekty IVT), absolwentów (projekty PLM), jak i również programy wymiany doświadczeń (projekty VETPRO). VITALIS zapewnia: zakwaterowanie, wyżywienie, wycieczki fakultatywne do Lipska, Drezna i Berlina oraz przejazdy lokalne.

W projekcie uczestniczyć będą uczniowie klas drugich i trzecich Technikum o następujących profilach zawodowych: technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk, technik mechanik , technik pojazdów samochodowych oraz uczniowie obecnych klas drugich Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilach: elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz mechanik pojazdów samochodowych.

W ramach projektu przewidziane są dwa wyjazdy dwutygodniowe w ferie zimowe 2013r. i 2014r. – w grupach po 24 uczniów i 2 opiekunów/wychowawców.

Po wstępnej rekrutacji uczestnicy odbędą kurs przygotowawczy do stażu w zakresie językowym, kulturowym i pedagogicznym organizowanym przez szkołę na terenie Polski i Niemiec.

Monitoring z postępów działań zaplanowanych w projekcie i czuwanie nad utrzymaniem wysokiej jakości merytorycznej w jego realizacji, prowadzić będzie koordynator. Natomiast w czasie pobytu za granicą będzie prowadzony monitoring bieżący przez opiekunów/wychowawców uczestników i osoby wyznaczone przez organizację przyjmującą. Młodzież po odbytym stażu przygotuje raport końcowy i prezentację z przebiegu stażu , w celu upowszechnienia projektu. Prowadzona dokumentacja przez osoby uczestniczące w projekcie posłuży w ewaluacji projektu. Uczniowie biorący udział w stażu uzyskają Certyfikat i dokument Europass – Mobilność potwierdzający nabyte kompetencje społeczne i umiejętności zawodowe.

Więcej informacji na temat programu Leonardo da Vinci możecie uzyskać na stronie www.leonardo.org.pl

 

  • Rekrutacja do wyjazdu 26.01.13r – 09.02.13r.

 

W grudniu odbyła się wstępna rekrutacja do pierwszego wyjazdu w ramach programu Leonardo da Vinci. W tym celu została powołana komisja rekrutacyjna w składzie : kierownik szkolenia praktycznego, koordynator projektu, nauczyciele zawodu, języka niemieckiego oraz pedagog szkolny.

Wstępna lista została przedstawiona Radzie Pedagogicznej, zatwierdzona oraz zamieszczona na tablicy ogłoszeń. Uczestnicy w dniu 12.01.2013r. ukończyli kursu w zakresie językowym, kulturowym i pedagogicznym (część pierwsza).

Właściwa lista uczestników programu Leonardo da Vinci

(I wyjazd 26.01.13r – 9.02.13r.

 

Imię i Nazwisko

Klasa

1. Bocianiak Cezary

IITA

2. Ziarko Cezary

IITA

3. Kuczmarski Arkadiusz

IITB

4. Pietrzak Dominik

IITB

5. Dąbrowski Michał

IITC

6. Jóźwiak Szymon

IITC

7. Pracki Arkadiusz

IITD

8. Stołowski Mateusz

IITD

9. Piegat Mateusz

IIITA

10. Paradowski Mariusz

IIITA

11. Zieliński Paweł

IIITB

12. Mokrzanowski Damian

IIITB

13. Żuchniewicz Szymon

IIITB

14. Jasiński Jakub

IIITB

15. Bartnicki Krzysztof

IIITC

16. Chmielewski Adam Tomasz

IIITC

17. Lewandowski Bartłomiej

IIITD

18. Godleś Konrad

IIITD

19. Szymański Adrian Mateusz

2a

20. Szostak Damian

2a

21. Janiszewski Mariusz

2b/c

22. Orłowski Bartosz

2b/c

23. Jędrzejewski Ireneusz

2b/c

24. Obara Przemysław

2b/c

 

opiekunowie grupy:

 

mgr Mariusz Lesiuk

mgr inż. Tomasz Wieteska