religia w polsce

Polska o początku swojego istnienia uznawana była za ostoję chrześcijaństwa. Szczególnie wyznanie rzymsko – katolickie było tą religią wiodącą. Czy zawsze tak jednak było?
Zdecydowanie nie. Początkowo co prawda obrządek zachodni funkcjonował jako dominująca religia w Polsce. Z czasem jednak w naszym kraju zaczęło się pojawiać coraz więcej starszych braci w wierze, czyli osób wyznania mojżeszowego. W okresie reformacji wśród szlachty modne stają się wyznania protestanckie, zaś podboje wschodnich krain powoduje, że coraz większy procent ludzi wyznaje chrześcijaństwo wschodnie. Sytuacje podobną do dzisiejszej możemy zanotować dopiero po drugiej wojnie światowej. Wówczas bowiem nasz kraj utracił wiele terytoriów wschodnich, zaś wyznawcy judaizmu dużej liczbie wyemigrowali do Palestyny budując nowe państwo Izrael.
Dziś katolicy zdecydowanie dominują w Polsce ale prócz nich nadal możemy zobaczyć wyznawców innych religii między innymi prawosławia, judaizmu, protestantów czy islamu. Szczególnie ta ostatnia religia ma ciekawą historię w Polsce. Do jej wyznawców zaliczamy bowiem głównie potomków tatarów, którzy bardzo dawno osiedlili się na naszych ziemiach.
Czy ta struktura w przyszłości może się zmienić? Zdecydowanie tak ale przyczyny mogą być różne. Począwszy od laicyzacji społeczeństwa, na emigracji kończąc.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Comments

comments